Czym charakteryzują się kusze refleksyjne?

Kusza to broń cięciwowa, jaką większość z nas zna z filmów, których akcja dzieje się w czasie średniowiecza. To bowiem w tym okresie w Europie kusza rozpowszechniła się jako broń myśliwska, choć na świecie znana jest od I w. p.n.e. Uważa się, że jej pierwowzorem był łuk brzuszny, którego używano w starożytnej Grecji.

Budowa i działanie kuszy refleksyjnej

kusze refleksyjne W średniowiecznej Europie, choć najpierw używano kuszy w celach myśliwskich, wkrótce rozpowszechniła się ona jako broń bojowa – używano jej na przykład podczas wypraw krzyżowych, jednak odznaczała się niską szybkostrzelnością. W podobnym czasie kusza została uznana za broń niegodną rycerza, jednak w armiach wielu krajów Europy była obecna aż do XVI wieku. Współcześnie w większej części Unii Europejskiej kusza jest dostępna do kupienia przez każdego pełnoletniego obywatela, jednak w Polsce na tę broń wymagane jest pozwolenie. Dopiero gdy je posiadamy, możemy zakupić kuszę. W sklepach z bronią cięciwową wśród asortymentu wymienia się między innymi lekkie kusze refleksyjne. W odróżnieniu od bloczkowych, posiadają one wygięte w stronę brzuśca ramiona oraz dłuższy naciąg. Te cechy sprawiają, że możemy uzyskać dużą szybkość bełtu.

kusze refleksyjneWspółczesne technologie pozwalają na używanie do produkcji kusz materiału różnego rodzaju. Producenci proponują między innymi kusze z łuczyskami z włókna szklanego, które wyróżniają się dużą wytrzymałością i trwałością. Drewniana kolba sprawia, że kusza prezentuje się wizualnie naprawdę dobrze, choć nadal nie dorównuje replikom średniowiecznych kusz, które pozwalają nam przenieść się do XIV-wiecznego świata. Kusze refleksyjne bardzo często wyposażone są przez producenta w regulowaną szynę, dzięki czemu można skutecznie przymocować lunetę lub kolimator. Broń posiada też zwykle celownik szczerbinkowy. Sklepy kusznicze obok broni w asortymencie mają też oczywiście bełty. Mogą być one wykonane z różnego rodzaju materiału, choć najczęściej spotyka się bełty karbonowe oraz aluminiowe. Powinny być one przechowywane w kołczanach – producenci oferują nowoczesne kołczany sportowe, jak i te, które są wzorowane na kołczanach średniowiecznych.

Tylko najwięksi pasjonaci decydują się na zakup własnej kuszy (w naszym kraju – jeśli mają na nią pozwolenie), jednak jeżeli chcemy spróbować swoich sił w naciąganiu cięciwy, możemy zdecydować się na wynajem kuszy – wówczas strzelamy do określonego celu pod okiem doświadczonego instruktora. To opcja, która może sprawdzić się jako nietypowy prezent dla pasjonata średniowiecza czy dla osoby lubiącej nietypowe rozrywki.