Jak dobrze zorganizować spływ kajakowy?

Aktywny wypoczynek to doskonała opcja na wakacje, urlop, przerwy świąteczne. Dzięki takiemu wyborowi możemy nie tylko zobaczyć wiele ciekawych miejsc, ale także zadbać o swoje zdrowie i kondycje. Jest wiele pomysłów do wyboru. Można żeglować, udać się na pieszą wędrówkę malowniczym szlakiem, wspinać się na górskie szczyty.

Spływy kajakowe dla każdego

spływy kajakoweRosnącą popularnością cieszą się jednak spływy kajakowe. Jaki jest tego powód? W końcu pływanie kajakiem nie jest wcale takie łatwe i wymaga dużo siły. Na pewno jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest to, że spływy można organizować na wielu rzekach. Jeśli chodzi o spływy kajakowe – Wkra jest idealna dla osób początkujących, choć i zaawansowani kajakarze mogą się wybrać na dłuższą trasę. Dla amatorów polecane są także miejskie odcinki rzek oraz kanały. Natomiast dla zawodowców wyzwaniem są górskie potoki, rwące, o silnym prądzie, jak również często bardzo wąskie i pełne skał. Warto zaznaczyć, że są takie rzeczki, które mają łatwiejsze i trudniejsze trasy do przepłynięcia, więc jeśli organizujemy wieloosobową wyprawę, w skład której wchodzą amatorzy i profesjonaliści to na pewno uda się nam znaleźć odpowiednie miejsce. Poza wyborem miejsca na spływ trzeba także wybrać wypożyczalnię kajaków. Wzdłuż Wkry na pewno znajdziemy takich wiele.

spływy kajakoweWypożyczalnia powinna oferować kajaki pojedyncze i wieloosobowe z wiosłami, wraz z ratunkowymi kamizelkami i kaskami. Jeśli planujemy wypad na kajaki na jeden dzień to wynajem na godziny będzie sprawdzony. Jeśli natomiast chcemy spędzić na kajakach cały urlop to warto jest się zastanowić nad wypożyczeniem kajaka z góry na cały termin. Wtedy zapłacimy mniej, a kajak zawsze będzie na nas czekał. Wiele wypożyczalni prowadzi także kursy kajakarskie. Amatorzy mogą się zapoznać z zasadami bezpieczeństwa, dostaną mapę z zaznaczanymi trasami, czasem także instruktor poprowadzi ich na pierwszy spływ. Przez wybraniem się na kajaki dobrze jest nieco zadbać o swoją tężyznę fizyczną. Szczególnie ważne są mięśnie rąk, bo wiosłowanie wymaga wiele energii. Przez wyjazdem dobrze jest przynajmniej na tydzień, dwa wcześniej robić sobie małe treningi. Krótka przebieżka, trochę ćwiczeń na pewno sprawią, że będzie nam łatwiej rozpocząć przygodę z kajakami.

Podsumowując, najważniejsze w zaplanowaniu spływu kajakowego jest wybór miejsca, który będzie odpowiadał naszym umiejętnością. Druga sprawa to wybór dobrej wypożyczalni, która zaproponuje nam dobre trasy i świetny sprzęt w korzystnej cenie. Trzecia rzecz to przygotowanie się do spływów pod kątem sprawności fizycznej.