Jak zaplanować wyprawy rowerowe po Europie?

Pasja kolarstwa staje się coraz bardziej popularna. Na rowerze podróżują osoby w każdym wieku, jedni rekreacyjnie, inni wyczynowo, często też na ulicach widać osoby jadące do pracy na rowerze. Rowerzyści chętnie odkrywają nowe trasy i zwiedzają kraj na rowerze. Kiedy jednak odwiedzą wszystkie miejsca jakie ich interesowały to zaczynają się zastanawiać co dalej.

Wyprawy po krajach europejskich

wyprawy rowerowe w EuropieJednym z ciekawszych rozwiązań są wyprawy rowerowe w Europie. Wielbiciele chłodnego klimatu mogą udać się do Skandynawii, miłośnicy wygrzewania się na słońcu wybiorą gorącą Hiszpanię czy Włochy, a osoby lubiące zwiedzać pojadą do Paryża, czy do Lwowa. Takie wyprawy często trwają dwa tygodnie i więcej, a rowerzyści robią setki kilometrów. To wyprawy dla najwytrwalszych kolarzy, którzy są zaprawieni w boju i nie boją się wyzwań. Jednak zanim wyprawa dojdzie do skutku to trzeba wiedzieć jak się do niej przygotować. Przede wszystkim warto znać języki obce, szczególnie angielsku, który umożliwia swobodną komunikację w większości krajów. Nawet jeśli trasa obejmuje przejazd z przewodnikiem to zawsze jest czas wolny na odpoczynek i dowolne spędzanie chwil między jednym punktem trasy a kolejnym. Znajomość języka przydaje się szczególnie kiedy ktoś się zgubi i chce trafić na szlak.

wyprawy rowerowe w EuropieWyjeżdżając na wschód, na przykład do Ukrainy czy do Rosji trzeba uprzednio postara ć się o paszport, czasem także specjalną wizę. Kraje te nie należą do Unii Europejskiej, więc przekraczanie ich granic jest utrudnione. Na miejscu trzeba też mieć przy sobie obcą walutę, bo na szlakach turystycznych raczej nie znajdują się żadne kantory. Walutę można jednakowoż wymienić na granicy państw. Jeżdżąc po innych krajach trzeba się stosować do lokalnego prawa. Każdy kraj może mieć swoje wymagania odnośnie uprawnień np. karta rowerowa, wyposażenia – rower z konkretnymi atrybutami, czy przepisy odnośnie poruszania się (na chodniku czy na drodze, dozwolona prędkość). To pomoże uniknąć dalszych kłopotów. Na dłuższą wyprawę należy się także odpowiednio spakować. Przyda się więcej par butów i ubrań, jak również pojemny plecak, w którym można wozić dokumenty oraz napoje i przekąski na trasę. Zamiast plecaka można stosować bagażnik lub koszyk rowerowy.

Niezbędne będą również okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy oraz krem z wysokim filtrem UV, szczególnie jeśli wybieramy się na letnia wyprawę do południowych krajów. Mimo iż żeby wybrać się na wyprawę rowerem po Europie trzeba sprawdzić wiele rzeczy to taka wyprawa z pewnością jest ciekawsza niż wyprawa tylko po Polsce.