Jaki plecak szkolny sprawdzi się najlepiej?

Przejście z gimnazjum do liceum bywa dla młodzieży uciążliwe – nagle każdego dnia mają po osiem, dziewięć lekcji, czasami też zajęcia dodatkowe – i tym samym plecaki stają się o wiele cięższe.

Zalety dobrego plecaka

plecak szkolnyWcześniej na ciężar książek dziecko nie zwracało uwagi – w końcu do gimnazjum w rejonie było raptem parę minut pieszo. Teraz, do szkoły średniej, duża część młodzieży dojeżdża nawet z drugiego końca miasta. Męczą zwłaszcza powroty – wówczas nawet droga na przystanek ze sporym ciężarem na plecach, jest utrapieniem. Warto więc rozejrzeć się za plecakiem, który zapewni plecom odpowiedni komfort. Duże młodzieżowe plecaki powinny posiadać specjalne wzmocnienie tylnej części: najlepiej, gdy jest wykonane z wysokiej jakości pianki poliuretanowej. Takie wzmocnienia proponują sprawdzeni producenci – w innych wypadkach moglibyśmy spotkać się z wypełnieniem kartonowym czy tekturowym, które wcale nie wpływa pozytywnie na plecy. To dlatego wybór dobrego producenta jest naprawdę ważny. Ponadto producent, któremu zależy na wysokiej jakości wyrobach, wzmacnia także spód oraz wyposaża plecaki w systemy odprowadzające pot – takie zaprojektowanie tyłu plecaka sprawia, że nawet podczas wysiłku spowodowanego noszeniem ciężkich książek, plecy wciąż pozostaną suche, gdyż pot będzie absorbowany przez materiał. Również szelki powinny być wykonane z materiału antypotnego, co zapewni całkowity komfort.

plecak szkolnyOprócz zapewnienia bezpieczeństwa kręgosłupowi, warto też zwracać uwagę na to, czy szelki są regulowane – w ten sposób można dopasować plecak do wzrostu dziecka czy do jego indywidualnego wyboru. Oczywiście kwestie komfortowego użytkowania są bardzo ważne, ale liczy się też pojemność plecaka. Producenci proponują plecaki jedno- lub wielokomorowe. Te z kilkoma komorami są lepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o funkcjonalność. Pozwolą dziecku na odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni wewnątrz plecaka. W jednej komorze można trzymać jedynie książki A4, w drugiej zaś – mniejsze książki oraz zeszyty. Dodatkowe kieszonki zaś pozwalają na przechowywanie drobiazgów osobistych, ale też piórnika, dokumentów czy portfela. Przydatne są też zewnętrzne kieszonki – te wykonane z elastycznej siatki, znajdują się po bokach plecaka i są przeznaczone do przenoszenia butelki z napojem. W ten sposób nie musimy niepotrzebnie wykorzystywać miejsca wewnątrz plecaka.

Kwestie funkcjonalności i bezpieczeństwa dla pleców są tymi, na które najbardziej zwracają uwagę rodzice, jednak same dziecko z pewnością przede wszystkim skupi się na designie – to dlatego producenci oferują szeroki wybór wzorów i kolorów, aby każde dziecko bez problemu znalazło coś dla siebie.