Kitesurfing – popularny sport na Półwyspie Helskim

Kitesurfing i windsurfing są to dwie z najczęściej uprawianych dyscyplin na półwyspie helskim. Surfing bez wspomagania się latawcem lub żaglem jest niestety rzadko praktykowany w Polce, ze względu na niskie fale. Półwysep helski uważany jest za mekkę dla osób korzystających z uroków jakiejkolwiek dyscypliny sportów wodnych.

Nauka kitesurfingu

kitesurfingZatoka helska należy do najpłytszych rejonów Morza Bałtyckiego i to właśnie tam gromadzą się najczęściej wszyscy początkujący kite i windsurferzy z całej Polski. Kitesurfing na półwyspie helskim praktykowany jest przez wszelkich amatorów oraz fascynatów i profesjonalistów tego sportu. Kitesurfing polega na pływaniu w pozycji stojącej na desce surfingowej, jednak do kitesurfing przymocowany jest latawiec, który za pomocą wiatru wprawia w ruch osobę wraz z deską. Aby pływać na desce kitesurfingowej należy odbyć kurs, szkolenie bądź uczestniczyć w jednym z licznych obozów organizowanych przez szkoły kitesurfingowe. Takich szkół w rejonie półwyspu jest wiele. Nie tylko tam jednak skorzystać można z nauki pływania na tym niezwykle fascynującym przyrządzie. Całe wybrzeże Morza Bałtyckiego usłane jest wieloma szkołami windsurfingowymi, jak również kitesurfingowymi. Jak wcześniej zostało wspomniane kitesurfer pływa na desce przy pomocy latawca. Natomiast akcesorium, a także atrybutem windsurfera jest żagiel.

kitesurfingZarówno latawcem, jak i żaglem należy nauczyć się sterować. Nauka z pewnością usłana będzie wieloma upadkami do wody, a także niepowodzeniami, jednak szkolenie pod czujnym okiem specjalistów przynosi niezmiernie szybkie efekty. Niekiedy podczas dwudniowego szkolenia nauczyć można się podstaw, które są niezbędne do utrzymania się na desce, jak i właściwego sterowania żaglem bądź latawcem. Kitesurferów na półwyspie helskim jest bardzo wiele, jednak można ich spotkać we wszelkich morskich kurortach oraz miastach, w których istnieją dogodne warunki do uprawiania tego rodzaju sportu. Wiele razy z pewnością widzieliśmy grupę osób podziwiającą ich wyczyny oraz umiejętności. Podczas silnego wiatru kitesurfer możne oderwać się od tafli wody nawet na kilkanaście metrów wzwyż, jednak uczestnictwo w kursie czy obozie uczy również wychodzenia z takich lub podobnych sytuacji. Kitesurfing na półwyspie helskim jest jedną z najpopularniejszych dziedzin sportu, który uprawiany jest w tym rejonie Morza Bałtyckiego.

Do Półwyspu Heskiego należą między innymi znane surferom Chałupy, Hel, a także Jastarnia oraz Jurata. Wszelkie te nadmorskie miejscowości znajdujące się w rejonie półwyspu przyczyniły się do rozwoju kitesurfingu, jak również umożliwiły ogromnej rzeszy osób rozwijać się w tej dziedzinie.