Który rower jest lepszy – trekkingowy czy górski?

Na pierwszy rzut oka zakup roweru mógłby wydawać się prosty. Wystarczy wybrać jeden z tych, które aktualnie uznawane są za lepsze i szybsze. Prawda jest jednak taka, że zakup odpowiedniego roweru powinien być przemyślany. Obecnie istnieje kilka rodzajów rowerów – najczęściej wybierane są rowery trekkingowe i górskie.

Romet Gazela ze stabilną ramą

romet gazela 1Każdy z nich posiada inne cechy, które przystosowane są specjalnie do jazdy w konkretnych warunkach. Jak zatem wybrać jeden odpowiedni dla siebie? Pierwszy z najpopularniejszych rowerów, czyli górski, charakteryzuje się szerokimi oponami, specjalnie dostosowanymi do jeżdżenia po nierównościach. Koła dostępne są w różnych rozmiarach, od 26. do 29. cali. Rowery górskie posiadają solidne ramy i napęd skonstruowany w ten sposób, aby jazda terenowa była łatwiejsza. Z kolei rowery trekkingowe posiadają węższe opony, na których bardziej komfortowo jeździ się po asfalcie. Koła dostępne są już w innych rozmiarach niż w góralach – do wyboru mamy tylko 28 lub 26 cali. Rowery trekkingowe są lekkie, jednak mają trochę słabszą konstrukcję od rowerów górskich. Mimo to odznaczają się lepszą ochroną na uszkodzenia.

romet gazela 1Biorąc pod uwagę wszystkie charakterystyczne cechy budowy rowerów górskich i trekkingowych, ten pierwszy będzie lepszym wyborem dla osób, które często wybierają się na wyprawy poza miasto i lubią jazdę w trudnych warunkach, a ten drugi dla osób, które wolą przejażdżki po mieście, najlepiej po ścieżce rowerowej. Aktualnie na rynku można znaleźć różne znane modele rowerów górskich, jednak wybór trekkingowych nie jest już tak bogaty. Najpopularniejszym rowerem do miejskich wypraw jest rower trekkingowy romet gazela 1. Rower ten wyróżnia się stabilną ramą z amortyzowanym widelcem, które razem zapewniają niesamowity komfort jazy. Ten wyjątkowy model roweru posiada niezwykle wygodne siodełko, które dobrze wpływa na podróżowanie. Ciekawy wygląd sprawi, że niejedna osoba zwróci uwagę na rower. Ponadto, warto wspomnieć o lampkach LED, które przydadzą się szczególnie podczas jazdy wieczorem lub wczesnym porankiem. Romet Gazela 1 zapewnia najwygodniejszą pozycję jazdy, co wpływa pozytywnie na odbywanie dłuższych i krótszych podróży. Nie jest to jednak rower najtańszy, ponieważ wymaga wydania dość dużej kwoty, jednak jego zalety sprawiają, że jest wart każdej złotówki.

Rowery górskie i trekkingowe różnią się od siebie budową, jednak pomimo zaleceń co do jazdy, oba dobrze sprawdzą się jako codzienny transport do pracy lub szkoły. Najbardziej polecanym rowerem trekkingowym jest Romet Gazela 1, a górskim jeden z rowerów znanych marek, takich jak na przykład Kross.